| » Aksjonerte for Møglestu |
| » Vedtok salg av "Husmorskolen" |
| » 19 anmeldt for trygdevindel |
| » – Ta vare på skolen |
| » Kritikk mot nytt boligfelt |
| » Anbefaler privat drift |
| » Fyrer med ved |
I slutten av forrige uke ble det aksjonert for å hindre salg av den tidligere husmorskolen på Møglestu, slik bystyret har vedtatt og slik både tjenesteutvalg og formannskap i forrige uke stadfestet.
Kompromiss
Nå lanserer Kristelig Folkeparti et kompromiss-forslag om å gi bort bygningen til en stifelse etter samme mønster som Herredshuset i Høvåg.
- Vi ser for oss å gi vekk byggene og den nærmeste grunnen til en stiftelse, sier partiets nye bystyrerepresentant Otto Randøy. Han mener stiftelsen må dannes av de lag og foreninger som har interesse av å bruke stedet med støtte fra næringsliv og enkeltpersoner.
- Det skal være en privat stiftelse hvor kommunen ikke er med, og i utgangspunktet kan stiftelsen ikke regne med driftsstøtte ut over det som er vanlig for tilsvarende prosjekter. Vi ser imidlertid for oss at kulturskolen kan leie hvis det er praktisk og økonomisk fornuftig, forklarer Randøy og legger til at partiet har jobbet med forslaget en tid.
- Løsningen har vært framme før, og det var Karin Kvivik som først tok det opp i vår gruppe. Jeg har jobbet litt med det og har snakket med flere inkludert ordføreren og har grunn til å tro at det er stor sjanse for at dette kan få flertall i bystyret, sier Randøy, som tror et privat eierskap til bygningsmassen på Møglestu vil være positivt både for kommunen og for stedet, i tillegg til at det sikrer lag og foreningene både forutsigbarhet og langsiktighet.
Eierskap
Randøy mener KrF-forslaget er et godt tilbud til de som ivrer for å ta vare på eiendommen og bruke denne aktivt, samtidig som kommunen får redusert sine alt for høye driftsutgifter. I tillegg mener han en stiftelse med entusiaster bedre kan drifte og vedlikeholde bygningsmasse og hage.
- Ved å invitere lag og foreninger til å ta over stedet vil de få et helt annet eierskap til både bygninger og uteområder. Jeg tror det vil utløe sen ekstra innsats og engasjement også i næringsliv og blant enkeltpersoner. Kommunen kan aldri regne med at for eksempel håndverkere vil gjøre noe for den, men i forhold til en privat stiftelse og et spleiselag stiller det seg noe annerledes, mener Randøy og viser blant annet til den driften man har fått til ved Høvåg herredshus. Slik han ser det burde det ikke være noe i veien for å kunne få til noe tilsvarende i Lillesand. Han viser i den forbindelse til den aksjonen som ble arrangert på Møglestu sist onsdag mot salg som samlet flere foreninger og enkeltpersoner, og mener det er naturlig å utfordre disse til å ta initiativet til en stiftelse. I motsatt fall står vedtaket om salg fast.
Dersom det blir flertall for KrF-forslaget om å gi bort Gamle Møglestu til en stiftelse, mener Randøy det vil være naturlig å sette en frist til budsjettbehandlingen i desember til å etablere en slik stiftelse.
- Det er et naturlig tidsperspektiv, og et halvt år bør være nok til å komme til enighet, mener Randøy, som i likhet med Høyres Magne Nikolaisen, som uttalte seg i Lillesands-Posten fredag, mener det er uaktuelt å beholde Gamle Møglestu i kommunal drift.