SPERRET: Rektor Dag Gulbrandsen bekrefter at Facebook er sperret for elevene ved Møglestu videregående skole.
Facebook stengt på videregående
Også på Møglestu videregående skole er tilgangen til sosiale medier som Facebook sperret for elevene. I flere leserinnlegg i dagens avis debatterer elevene tiltaket.
I dagens utgave av Lillesands-Posten utreder tre elever på Møglestu videregående skole om positive og negative følger av Facebook-stengingen.
Under tittelen "Medelever blir forstyrret likevel", skriver Jasmin Tunc at elevene simpelthen har funnet andre sider de kan bruke i timene. Hun påpeker at elever blir forstyrret uansett, men at med Facebook kunne de i hvert fall diskutere med, og sende dokumenter til, hverandre.
I et annet innlegg nekter ikke Miriam Thorsen for at sosiale medier er forstyrrende, men hun synes mange andre sider ødelegger i enda større grad. Også hun skriver at elever har funnet seg andre sider, i tillegg til at de ser på filmer og spiller spill i timene.
– Hva er vitsen med å sperre Facebook når elever bare laster ned instruksjoner om hvordan de kan omgå sperringen? spør Thorsen.
Aulona Bytycji er enig i skolens avgjørelse om å sperre sosiale medier. Hun innrømmer at hun ofte ikke klarer å motstå Facebook, og bekrefter at det ødelegger for undervisningen.
Misbruk
Dag Gulbrandsen, rektor på Møglestu videregående skole, sier at sperringen ble innført på grunn av hvor mye undervisningstid som ble brukt på blant annet Facebook.
– Ikke bare kaster de bort mye av sin egen tid, også andre elever blir delvis forstyrret. I tillegg viser nasjonale undersøkelser at det er ønskelig med sterkere styring av slik misbruk.
Gulbrandsen kjøper ikke argumentet om at Facebook burde være tilgjengelig, siden elevene uansett surfer på andre nettsider.
– Det er ikke et argument at noen ikke er voksen nok til å håndtere disse tingene. Bruk av sider som ikke har noe med undervisningen å gjøre er et brudd på ordensreglementet. Det er ikke vits å ha et slikt reglement om skolen ikke følger opp.
Positive
Rektoren skjønner at noen elever reagerer, men påpeker også at mange er positive til sperringen.
– Flere elever har uttrykt lettelse over at de slipper å bli stresset av sosiale medier i timene. Lærerne har også mulighet til å løfte sperringen midlertidig, dersom sosiale medier skal brukes pedagogisk eller til noe annet skolerelatert.