ORKESTERPLASS: Historiker Berit Eide Johnsen og tidligere museumsbestyrer Alvhild Gulbrandson på verandaen (nå Harald Fjeldal) der Knut Hamsun hadde orkesterplass til det som foregikk i Lillesand.
Vandring i "Hamsuns fotspor"
Historiker Berit Eide Johnsen og tidligere museumsbestyrer Alvhild Gulbrandson inviterer til byvandring i Knut Hamsuns fotspor. I fokus står den unge Hamsun, og det er forfatterens egne opplevelser av Lillesand som skal formidles gjennom vandringen i byens gater.
Knut Hamsun kom til Lillesand for første gang i 1890. Om ettermiddagen den 12. juni steg han i land fra kystdampskipet "Motala" som la til ved Dampskipsbrygga. Den gang var forfatteren som i år feirer 150-års jubileum, 31 år.
-Grunnlaget for vandringen er det Hamsun selv skrev, blant annet i brev fra Lillesand, i avisartikkelen "Småbyliv" som senere ble en novelle og i romanen "Mysterier". Det er hans stemme som skal høres, det skal være hans opplevelse av Lillesand som formidles, sier professor i historie ved Universitetet i Agder, Berit Eide Johnsen, som sammen med tidligere museumsbestyrer Alvhild Gulbrandson leder vandringen "I Hamsuns fotspor" søndag ettermiddag under Hamsun-dagene.
Med orkesterplass
Eide Johnsen og Gulbrandson vil ta interesserte med på en spennende vandring i Lillesands gater for å fortelle hvordan Knut Hamsun så på Lillesand. Samtidig vil de gi et bilde av hvordan stedet var på denne tiden.
-Noen år før Hamsun kom hit, opplevde Lillesand en stor økonomisk krise som medførte stor tilbakegang i skipsbyggingen og skipsfarten. Da forfatteren kom var det en liten oppgangsperiode, og han kom mot slutten av denne oppgangsperioden. To skip stod da under bygging, et på Reinertsens verft og et på Knudsens verft på Kokkenes, sier Berit Eide Johnsen.
Knut Hamsun bodde på Jomfru Gulbrandsens hotell (nå Harald Fjeldal) under oppholdet i Lillesand, og fra verandaen hadde han orkesterplass til det som foregikk. Her hadde han utsikt til Dampskipsbrygga, til Tollbodbrygga og til verftene.
-Tenk hvordan han satt og tenkte og observerte. Han var jo en ironiker, og det var slett ikke bare positivt det han skrev om Lillesand, sier Berit Eide Johnsen.
Før Knut Hamsun kom fra Kristiania til Lillesand, bodde han i København. Der hadde han forelsket seg i en gift dame, og det endte med at han rømte. Historien gjentok seg i Lillesand da den unge forfatteren falt for en kaptein-frue, men da kapteinen kom hjem fra sjøen ble det slutt på forholdet.
-"Mysterier" som kom ut i 1892 er helt tydelig inspirert av Lillesand. Han fant motiver her. Lillesand var en liten og tett by på denne tiden, og Hamsun stakk seg ut og ble så absolutt lagt merke til, forteller Eide Johnsen.
Minutten
Søndagens vandring starter ved Lofthusmonumentet på Sanden Torv, og første stopp er ved havna der Hamsun steg i land en sommerdag i 1890. Neste stopp er utenfor Jomfru Gulbrandsens hotell, og det tredje stoppet er Lillesand by- og sjøfartsmuseum eller Grøgaard-gården som ble bygd av Johannes Grøgaard. Han var far til personen som skal ha vært forbildet til skikkelsen Minutten i "Mysterier", nemlig Hans Jacob Grøgaard. Siste stopp på vandringen som vil vare rundt halvannen time, er Hotel Norge der Knut Hamsun tok inn i 1919, i slutten av 1920-årene og på begynnelsen av 1930-tallet.
-Hans Jacob Grøgaard var oppkalt etter bestefaren som var sogneprest i Vestre Moland, Lillesand og Høvåg, forteller Alvhild Gulbrandson som under stoppet i Grøgaard-gården skal fortelle om Hamsuns Minutten.
Hans Jacobs far, Johannes Grøgaard hadde vært til sjøs og lært seg handel, og han etablerte seg i Grøgaard-gården. Hans Jacob hadde ikke arvet sin fars evner, og det fortelles at når han passet kramboden og det kom kunder hadde han følgende replikk: "Far er ikke hjemme, og jeg vil ikke ekspedere".
-Han hadde musikalske evner og spilte fiolin. I sin samtid ble Hans Jacob Grøgaard sett på som en puslete mann, som en byoriginal. Etter at foreldrene døde ble eiendommen solgt, og han bodde på Jomfru Gulbrandsens hotell. Han bodde der også mens Hamsun oppholdt seg i byen. Så flyttet Grøgaard til øvre Tingsaker, og han døde der. 25. september 1909. I år er det altså 100 år siden Minutten døde, forteller tidligere museumsbestyrer Alvhild Gulbrandson.