FORNØYD: Carl Jon hansen (f.v.), Tov Martin Hansen, Janice Flaathe og Tiril Rist Jensen håper buret vil øke interessen for kasteøvelser i Lillesand.
Kastbur i Holta
LIL håper på mange aktive slegge- og kulekastere i Lillesand, nå som de har satt opp et kastebur i Holta.
TEKNIKK: Tiril Rist Jensen har mye å tenke på, like før hun kaster fra seg sleggen. Blant annet fart, rotasjon og riktig plassering av føttene er med på å avgjøre lengden på kastet.
- Du var i ubalanse under rotasjonen, men kastet var bra!
Tiril Rist Jensen har nettopp kastet en slegge av gårde nærmere 30 meter. LILs unge talent trener til junior-NM, og får etter hvert kast tips og oppmuntring av erfarne Janice Flaathe. Flaathe kan endelig stå i nærheten av Rist Jensen, for å studere kastene og gi veiledning. Før i tiden måtte hun holde god avstand, men nå, på grunn av LILs nye kastebur, er sikkerheten for slike aktiviteter endelig på plass.
- Før i tiden brukte vi å stå bak et fotballmål, mens andre kastet slegge, kule eller diskos. Sikkerheten var en stor del av grunnen til at vi ønsket oss dette buret, sier friidrettsgruppas Carl Jon Hansen.
Dugnadsånd og gode kontakter var det som måtte til. Carl Jon Hansen forteller at friidrettsgruppas leder, Stein Erik Kvam, hentet utstyret til buret i Oslo, skaffet gratis betong fra Ribe Betong og ordnet grus fra Ringknuten Pukkverk.
- I tillegg fikset kommunen åtte hull til fundamentet, og etter flere timer med dugnadsjobbing av oss i friidrettsgruppa var buret på plass.
Økt interesse
Hansen håper buret vil øke interessen for sleggekast, diskos og kulestøt i Lillesand. Tiril Rist Jensen ønsker i alle fall buret hjertelig velkommen.
- Jeg synes det er veldig greit. Det føles så mye sikrere, siden du slipper å bekymre deg for de i nærheten.
Rist Jensen forventer å bruke langt flere timer i Holta enn tidligere, som følge av buret.
- Jeg driver med dette ganske aktivt, så buret hjelper veldig.
Janice Flaathe, som nylig tok to gull, et sølv og en bronse i Nordisk mesterskap for veteraner i ulike kasteøvelser, påpeker også at tryggheten og tilgjengeligheten har blitt bedre.
- Nå som folk vet at sikkerheten er på plass, håper jeg mange vil ta seg en tur hit og teste øvelsene. Jeg skal veilede og trene alle nykommere, sier Flaathe, før hun fortsetter å jobbe med Rist Jensen.
Åtte funksjonærer
Junior-NM arrangeres førstkommende helg. Til kasteøvelsene stiller LIL med åtte funksjonærer.
- Vi får ansvaret for sleggekast. Det er bra for oss å få mer erfaringen fra slike arrangementer, sier Carl Jon Hansen, som kan avsløre at friidrettsgruppa har mange planer for Holta.
- Vi skal fikse på lengdetilløpet med nye satseplanker og tilløpsmatte, ruste opp kuleringen og lage et permanent tilløp til høydehopp. På grunn av økonomien kan vi ikke gjøre alt på en gang, men det vil bli gjort.